Upozorňuji, že JÁ jsem schopná napsat cokoliv. Opravdu COKOLIV, tak se nezděste, jestli tu bude něco nekalého, nebezpečného či nechutného, nebo spoustu dalších ne....jo a ještě něco. Jděte se vycpat s reklamama, a odkazy na svůj blog si taky odpusťe, stejně je navštěvovat nebudu


"Konečně svoboda!" zvolalo Slovo, aneb historie podle Slova

7. dubna 2012 v 16:00 | TeeMalis |  Téma týdne
Z deníčku Slova...Jsem slovo - jmenuji se Slovo, a popíšu vám svůj dlooouhatááánský život.

Narodil jsem se asi tak nějak 3 miliony let před Kristem. Na začátku jsem byl pouhými skřeky, ale po nějaká ta staletí jsem se postupně naučil vyslovovat i něco podstatnějšího a mnohem srozumitelnějšího. Lidi se mě postupně naučili používat...dokonce z těch skřeků vznikly ještě podivnější skřeky, ovšem s jinou intonací a přízvukem. A pak...no...pak zněly ty skřeky tak nějak líbivěji, poslouchatelněji, a lidé si ustálili, že ten nějaký skřek něco určitého znamená. Na začátku ty skřeky sice znamenaly něco jako: "Pojď sem!," "To se mi líbí!" a nebo "Fůůůj!," ale potom chtěli říkal (nebo křičet) něco jiného, než jen své nejzákladnější potřeby, a potřebovali si pojmenovávat i věci, se kterými se setkávali. Takže nějaký náhodný člověk pro tu věc vymyslel nějaký střek/název /jméno, a pokud mu to znělo hezky, seznámil s tím nápadem ostatní... a slovo bylo na světě. Ach jo, nemůžu slavit narozeniny, protože ani nevím, kdy a kde jsem se přesně narodil. Jsem na tom stejně jako Gestikulace a Mimika, ty jsou z toho taky úplně na prášky.


Teď, moje osobní názory na lidské epochy... (...tohle radši neukazujte dějepisářům)


Starověk:
Jo, to už se se mnou mluvilo úplně regulerně. Samí císaři, obchodníci - každý vykřikoval jedno a to samý, a otroci - to se jako vždycky drbalo a nadávalo, to se vymýšlela samá nová slova. A těch filosofů tam...ach, to byly časy...
Podivné to bylo s mým bratrem Písmem. Tak ten v té době úplně zářil. Lidé vymýšleli stále nové a nové klikyháky - vážně nechápu, jak se v tom mohli orientovat, a už vůbec ne to, jak z toho...cosi může vzniknout nějaké slovo. Ale ty obrázky z Egypta byly vážně moc pěkný, to se musí nechat.


Středověk:
Přeskočím to celý další divný a krvelačný období starověku, a skokem do středověku. Bože, taková depresivita všude okolo...samý války, mor a mučení. A ta špína kolem...fuj! I když Indové vymysleli kanalizaci už ve starověku, tak prostě né, sem do Evropy se to ani nedostalo - pobýval jsem tam, protože tam byla hlavní centra vzdělanosti. Ty knihy, co ti mniši opisovali byly prostě překrásné. Sice to byly jenom křesťanské texty (nuda, nuda, nuda...zzZzZ, i slovo z toho dokáže usnout), ale ty kresby a iniciály...ti podřízení Písma na sebe museli být vážně hrdí. Ale jinak...ti venkovští balíci měli vážně omezenou slovní zásobu. Ani drbat neuměli, pff.
Uch, furt tady píšou a melou cosi o tom, že je na ně bůh naštvaný a seslal na ně mor. Pff, uvěřit takové pitomosti. Ale pravda, je to asi lehčí, než uvěřit tomu, že za to můžou krysy.


Renesance:
Tuhle podkategorii středověku prostě musím zmínit. Hmm, ta Itálie...nějak moc mi připomíná myšlenky starověkého Řecka/Říma. Mluví se se mnou tak svobodně...a tak moc o člověku, až je mi z toho na zvracení. Tolik filosofů, novodobých vědců, pitev, intrik a vražd. Ale vznikali vážně pěkné knížky se zajímavými zápletkami. Takovej Dekameron...pro všechny správné úchyly, hehe.
A těch soch a obrazů...hmm, kolegyně z naší rubriky Umění určitě pěly nad tím množstvím krás.


Novověk:
Panebože né! V tomhle období jsem býval přímo zoufalý. Příčina: politika. Samé reformace...a ještě nám tu dlouho chyběla nějaká ta válka co? Tak někdy na začátku byla taková pěkná, krvavá a pěkně dlouhá - třicetiletá.
Uááá ekonomika.Už teď mě skoro nahrazují čísla.
No to snad ti lidi nemyslí vážně, kam zmizela ta krásná próza? Samá naučná literatura. I když mě tam používají hodně, nemám z toho nějak valnou radost. Cit v tom není, samá od(b/p)ornost.
Ale teď...ať žijí revoluce! Hlavně roku 1848, to bylo nových urážek a nadávek! Ale ta průmyslová revoluce na tom taky nebyla zas tak špatně, to ne...bylo tolik nových technických vymožeností, že museli pořád vymýšlet nová slova. To bylo fajn. Dokonce se vymyslel telefon, šikovná to věcička, ale to byl tenkrát jeden jediný hovor pěkně drahej, a krátkej. Vlastně to vůbec nestálo za zmínku.
Ale né, no fuj. Proč se z těch revolucí musí stát počátky národního obrození? Ti vlastenci mě nehorázně štvali. Vůbec se nesnažili vyzkoumat nějaká nová využití jazyka, ale mleli pořád dokola stejné reklamy. Mám takový dojem, že to bylo pěkně přehnané - otravné jak pro lidi, tak pro mě.

Ach, máj...jen si na to vzpomenu, rozkručí se mi v břiše...
Mácha, takový talent, a zemřít tak mladý. No jo no, jak správný romantický hrdina. Choleře se nevyhneš...
Po něm zbyli taky nějací zajímaví spisovatelé, ale u básníků...už to není ono (smrk, smrk)


A nakonec, moderní dějiny:
Nacismus, neonacismus, vlasně ještě předtím fašismus a komunismus...to jsou divná slova. Taky se na mě tak divné koukaj. Nacismus se na mě dívá jako na Žida, Fašismus jako na seschlé bláto na podrážce a Komunismus jako na demokratického prezidenta. Všichni se spolčili proti chudince Demokracii. To mi udělali úplně schválně. Zrovna té jsem fandil nejvíc...
Ale literatura o té době jenom vzkvétala, samozřejmě potají, to jako jo... vlastně jako vždycky. Většinou to byli knížky depresivní, a rozhodně by si je nikdo nevzal do postele (možná kromě nějakého potrhlého psychopatického historika). Zapomněl jsem se zmínit o mém zdravotním stavu, že? Tak na veřejnosti se mnou všichni mluvili jenom krátce a jen o těch nejdůležitějších věcech. Všichni žili ve strachu před pronásledováním a posláním do koncentračních či jiných táborů, tak se není čemu divit. Generálové a jiná individua mluvili výhradně o válce, ale nemohl jsem si tam schrupnout, protože se ve vzduchu pořád vznášel dusivý oblak. Celá ta společnost byla napjatá a nervózní. Každý každého podezříval. Brrr, byly to zkrátka hnusný časy.
Ale po válce...to už bylo něco jinýho...a možná i horšího.
Komunismus. Všichni se mají stejně. Naprosto stejně. V Rusku jsem jednou viděl panelák. Byl tam jeden byt. Byl takový obyčejný, nic moc. Divný je, že v každém bytě měli to zařízené jako naprosto přesné kopie...trochu strašidelné.

Celý to poválečný období bylo dost bídný a lidi se z toho museli zotavovat celá desetiletí...

Můj obdiv patří J.R.R. Tolkienovi. Vymyslet celý svět...to muselo taky trvat celá desetiletí. A těch nových slov tam...krása. Některá slova jsem si vyloženě zamiloval (nebudu říkat která, to je přeci soukromá věc), a klidně bych se na ta slova podíval třeba stokrát...


"Konečně svoboda!" zvolávalo Slovo kolem roků 1991-93. Ať žije Demokracie!
Konečně můžu volně dýchat... ...panebože, tolik rádoby spisovatelů! Co to je? Jak to mám mít všechno pod kontrolou? A tolik drbů a klepů se v žádném jiném století nenašlo tolik. e? E? Co to má ksakru znamenat? Ta dnešní mládež sice vymýšlí nová slova, ale musí být proboha sprostá? Héj, počkejte na mě s těma technologickýma vymoženostma. No tak, počkat!

No, v dnešní době se beze mě lidi prostě neobejdou, a já se neobejdu bez nich. Vždyť to oni mě vymysleli a zdokonalili. A teď jim to vracím. A nemohli by všichni kapku zpomalit? NESTÍHÁM.

Víte co se stalo dál? Dostal jsem práci. Musím kontrolovat, co kdo řekne, a dělat z toho grafy a výpočty. Každý slovo! Pche, jako by mi šéf nemohl udělat lepší post. Ty kolegyně z rubriky Umění se tam nahlas řechtají a drbají všechny kromě sebe, zatímco já tu musím makat.

Crr.Crr.CRR. "Prosim. Jo jasně, za minutku to bude šéfe!" klap. A tak to se mnou dopadlo. Nesmím myslet dlouho na sebe a svoji historii, ale musím se soustředit na ty pitomé výpočty. Ách jo, už je ze mě workoholik.
Říkal jsem předtím, že konečně, po tom divným století je svoboda? Tak teď si to říkejte někomu jinýmu, musím to dodělat, než se šéf vrátí...
(TT svoboda slova)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Livien Livien | Web | 7. dubna 2012 v 16:23 | Reagovat

Originálně pojato. To by mě nenapadlo. :)

2 ~ Bonitka ◡‿◡✿ ~ Bonitka ◡‿◡✿ | E-mail | Web | 7. dubna 2012 v 16:26 | Reagovat

Veľmi pekné !! :)
Okrem toho pekná kresba v záhlaví !! :)

3 Kirma lee Kirma lee | Web | 7. dubna 2012 v 16:36 | Reagovat

Teda ale klobouk dolů... historické pojetí o slovech... s tim by se piplal málokdo, máš hodně originální nápady!

4 Terisek777 Terisek777 | Web | 7. dubna 2012 v 16:40 | Reagovat

originální a moc hezkýýý

5 Aka Aka | Web | 7. dubna 2012 v 16:59 | Reagovat

Velmi zajímavě napsané :-) Obecně skvělý nápad, očividně máš parádní fantazii :-D¨

6 Guenon Guenon | Web | 7. dubna 2012 v 17:13 | Reagovat

Moc zajímavé pojetí, líbilo se mi to. :)
Nejvíc se mi líbil ten začátek a pak úplný konec, tvoje "slovo" mělo osobnost, ale i ten přehled byl zajímavý.

7 Venduleee Venduleee | Web | 7. dubna 2012 v 22:02 | Reagovat

Jo, povedlo se ti to. ^^ Netušila jsem, že to vezmeš až takhle hezky rozsáhle, ale líbí se mi to. Ale napadá mě k tomu zákeřná otázka: Co se stane, když Slovo nestihne deadline? A co se proboha stane, pokud Slovo dostane vyhazov? :-D

8 TeeMalis TeeMalis | Web | 8. dubna 2012 v 10:31 | Reagovat

[7]: No...šéf by ho pěkně ztrapnil před kolegyňkami a ještě krásně zprdl, že. A kdyby nedejbože dostal vyhazov, utápěl by se Slovo dlouhá staletí v depresi a nejvíc ze všeho by podporoval novodobá sprostá slova :-D :-D

9 TeeMalis TeeMalis | Web | 8. dubna 2012 v 10:41 | Reagovat

a děkuju moc za vaše komentáře ^^

10 edithhola edithhola | E-mail | Web | 9. dubna 2012 v 12:41 | Reagovat

Dávám Tě do žebříčku na TT. Obdivuji originální pojetí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama