Upozorňuji, že JÁ jsem schopná napsat cokoliv. Opravdu COKOLIV, tak se nezděste, jestli tu bude něco nekalého, nebezpečného či nechutného, nebo spoustu dalších ne....jo a ještě něco. Jděte se vycpat s reklamama, a odkazy na svůj blog si taky odpusťe, stejně je navštěvovat nebudu


Já vím, tohle už tu jednou bylo, ale...

21. července 2012 v 12:49 | TeeMalis |  myšlenky psycho - člověka
...přesně jak říká ségra, některý věci se prostě musí zažít. Nemůžu psát o něčem, o čem vlastně vůbec nic nevím, leda tak z knížek a z filmů a historek jiných. Ale jsou takové věci pravdivé? Vážně můžu spoléhat třeba na filmy, a myslet si, že říkají pravdu, třeba o životě bezdomovců? Jak, když ani nevím, jestli nějakého bezdomovce jejich tvůrci vůbec viděli?
Psát o něčem, o čem skoro vůbec nic nevím je podle mě zkrátka kýčovitý. I vymýšlení postav, které mají plochou a chabou psychologii mi připadá proti srsti.

Je mi patnáct. Kolik různých lidí jsem asi stihla za těch patnáct let potkat? Málo, a ještě k tomu povrchně. Abych mohla psát příběhy, musela bych si dát tak ještě dvacet let k tomu, abych potkala takové množství různých lidí a prozkoumat je do potřebných detailů, abych si vymyslela postavu, která by přemýšlela jako ČLOVĚK, a ne jako nějaký povrchní pako.

Ano, přiznávám, že moje povídky stály tak trochu za prd, protože nic z toho neznám (a taky bych si měla důkladně ověřit takový život jedný popelnice), jako bych psala červenou knihovnu, kterou si čtou akorát senilní babičky a desetiletý přeslazený přepovrchný holčičky. Ti autoři to všechno pravděpodobně psali, když byli zrovna na mizině - pochybuju, že takový kýče psali ve bdělém stavu. (btw, ta situace na konci šk. roku ve třídě mi náramně připomínala telenovelu xD)

A stejně jako psychologie, kterou jsem chtěla studovat. Já vím, tohle bude znít docela předsudkoidně.
Teď jsem se na netu dívala, jaký předměty tam na vejšce mají: základy psychologie, statistiky, sociologie, filozofie, pedagogiky, těl. výchova, atd.
A dívala se na přijímací kritéria. No, mají tam něco jako talentovky. Buď se zalíbíš nebo ne. Musela bych už mít něco napřečtenýho, mít nějakou tu praxi,... no, to by zrovna problém nebyl. Hmm...ale...proč se tam vůbec píše, že musím mít něco povinně přečtenýho? Já myslela, že to se tam budeme právěže učit...v podstatě tam chtějí, aby se ti, kteří se tam budou hlásit, naučili 2 roky vejšky. Hmm, super.
Tohleto říkala ségra a já jí věřím, že u psychologie vlastně neexistují žádné vědecké základy, takže by mi na vysoké furt cpali do hlavy názory jiných, ZKUŠENĚJŠÍCH psychologů, a JEJICH teorie, jak třeba někoho vyléčit. Takže pak bych byla vypatlaná jak...někdo, a sama bych neměla vlastní názor na problém. A pak, když bych ji vychodila, tak bych si nemohla udělat vlastní kancelář, protože bych potřebovala těch dvacet let, abych nasbírala zkušenosti. A i kdybych si ji udělala, nikdo by mi tam stejně nechodil.
Ale to by asi nebylo to nejhorší. Nejhorší by na tom byli ti studenti.
Typický člověk, který se jde přihlásit na psychologii: vesměs společenský, většinou vůdce, má hodně kamarádů, myslí si, jak tomu všemu strašně rozumí, a...manipuluje s ostatními. Jo, takovýho většinou na tu psychologii berou. Takže by tam bylo hafo vypatlanců. Neříkám že jsou tam takový všichni, ale...no, víte jak já nesnáším manipulátory. A psycholog takový manipulátor v podstatě je. Psychologové tomu klientovi NESMÍ poradit, jenom je dovézt k té správné cestě. A nesmí předepisovat léky. A jaká je ta správná cesta? To záleží na psychologovi, takže to JE manipulace.

Takovej tlak bych asi nevydržela. Z té strany, že bych musela odpapouškovávat názory jiných a ze strany těch spolužáků. To se to raději budu učit doma v soukromí, a využívat to nějak jinak než k manipulaci. Jó, a ještě něco. Ségra měla ve třídě spolužáka, který byl synem psycholožky. Prej že byl...takovej odtažitej...magor, a znala jich takových víc. Říkala, že se k dětem už nechovají jako k dětem, ale jako k výzkumným objektům...což zní pravděpodobně. Bohužel...
Tak mám takový dojem, že studium psychologie má víc mínusů než plusů. Chjo. Ale stejně si to budu číst doma, až budu mít volno. Psychologie se hodí i v jiných oborech...vlastně skoro ve všech...to bude ještě vybírání...

A vy, zbylí blogeři/čtenáři, až budete vymýšlet POŘÁDNOU postavu a nebo budete odhadovat, co jiný člověk udělá, anebo...no...prostě se vám to bude v budoucnu taky hodit.

Tak já jdu prožívat, a ne furt čumět do komplu, protože z něj se toho moc prožívat nedá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petrzel petrzel | E-mail | Web | 29. července 2012 v 17:02 | Reagovat

Nechápu co máš proti manipulátorům :D
A přirovnat závěrečné dění ve třídě k telenovele. Jak o tom tak přemýšlím, je to dobré přirovnání.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama